עייפות

עייפות היא תופעה גופנית ומנטאלית טבעית, תחושה אשר מסמנת לגוף שהגיעה העת לישון או להפחית את רמת הפעילות. אולם כאשר העייפות הופכת למצב שגרתי, נוצרת בעיה. כ-25% מהאנשים סובלים מעייפות ממושכת שמשפיעה על חיי היום יום שלהם, על תפקודם ועל מצבם הבריאותי והנפשי.

מה הם הגורמים לעייפות?

  • גיל – ככל שמתבגרים יש נטייה גדולה יותר לעייפות.
  • אורח חיים – אורח חיים עמוס ואינטנסיבי מדי מוביל לעייפות ותשישות ובסופו של דבר פוגע בתפקוד.
  • עיסוק – מי שעובד קשה, עייף יותר. אך לא מדובר בהכרח באופי העבודה אלא בכמות השעות (למשל, גלישת שעות העבודה לתוך שעות הלילה הקטנות) וכמות האנרגיה המושקעת בעבודה, פיזית או מנטאלית.
  • תת פעילות – חוסר פעילות פיזית יכולה להיות גם היא גורם לעייפות. פעילות פיזית מזרימה את הדם ומעוררת את הגוף, ולכן לאנשים שעוסקים בעבודה משרדית מומלץ לעשות גם פעילות גופנית.
  • שינה – חוסר בשעות שינה, עודף שינה או נדודי שינה גורמים לעייפות.
  • מחלות – ישנן מחלות רבות (כגון אנמיה, סוכרת, מחלות לב, ועוד) שגורמות לעייפות ולתשישות של הגוף.
  • הפרעות פסיכיאטריות – הסובלים מהפרעות נפשיות נוטים גם ברוב המקרים לסבול מעייפות קיצונית.

תשישות ועייפות כרונית

אחת מתופעות הלוואי של אורח החיים המודרני היא "תסמונת העייפות הכרונית", שאופיינית מאד בקרב נשים וגברים בין גיל עשרים לארבעים, ונפוצה בקרב נשים פי שלוש מאשר בקרב גברים. תסמונת העייפות הכרונית מתבטאת בתשישות ממושכת, חולשה, כאבי שרירים, בעיות בעיכול, דיכאון ותסמינים נוספים. הגורם למחלה טרם התגלה בבירור וכן טרם נמצא לה מרפא, וכיום הנטייה היא לטפל בתסמינים.

איך מטפל יכול לעזור במקרה של עייפות?

במקרה של עייפות או עייפות כרונית, מטפל יכול לעזור בטיפול בתופעות הלוואי של העייפות, כדוגמת דיכאון. פעמים רבות המטפל גם ידע למצוא את המקור לבעיה. ברוב המקרים ניתן לראות שינוי ניכר לאחר שנעשה שינוי באורח החיים ובתפיסת העולם, שינויים שהינם תוצאה של מפגשים קבועים עם מטפל.

השאירו פרטים באתר וקבלו הצעות ממטפלים הקרובים לביתכם

השם שלך (חובה)

הדואר האלקטרוני שלך (חובה)

פלאפון(חובה)

עיר מגורים (חובה)

אבקש שיפנו אלי:
 פסיכולוג מאמן אישי שניהם