טראומה

טראומה היא מילה שמקורה בשפה היוונית ומשמעותה פצע. טראומה נפשית נוצרת בעקבות פגיעה בנפש לאחר חוויה קשה. ישנם סוגים שונים של חוויות טראומטיות, והן יכולות להיות חוויות חוזרות או חד פעמיות. קשה לשפוט מהי חוויה טראומטית, מכיוון שהדבר משתנה בהתאם לאופיו של האדם ורגישותו. לרוב, חוויות טראומטיות שאירעו בתקופת הילדות או הנעורים, ישפיעו עלינו באופן שונה מחוויות טראומטיות שאירעו בחיינו הבוגרים. כמבוגרים, יש לנו יותר כלים להתמודד עם מאורעות החיים, וכילדים אנו יותר רגישים ופגיעים. עם זאת, טראומה היא חוויה קשה בכל שלב בחיים, ודורשת התמודדות וטיפול מקצועי.

כיצד נוצרת טראומה?

ברוב המקרים טראומה נוצרת על ידי חוויה שגורמת לתחושה של חוסר אונים וחוסר ישע, או חוויה שמזעזעת את תפיסת עולמנו. לרוב מדובר בחוויות שכוללות אלימות או התעללות, אם פיזית ואם נפשית. החוויה הטראומטית יכולה להיות איום ממשי או דמיוני על חיינו, שלמות גופנו או דעתנו, ולגרום לתחושות של חוסר בטחון, בלבול וחרדה. החוויה הקשה מובילה למצב של הלם, בו האדם אינו מצליח להתמודד עם רגשותיו ומחשבותיו.
גם עדות לחוויה קשה של מישהו אחר, או ביצוע המעשה על ידי האדם עצמו, יכולים להביל לאותם סימפטומים. קיימים גם סוגים שונים של טראומות ציבוריות, כגון מלחמות או אסונות טבע. טראומה נפשית יכולה להתלוות לעיתים קרובות גם לטראומה גופנית, כדוגמת פציעה קשה.

איך מטפל יכול לעזור במקרה של טראומה?

בדומה לפצע שנוצר בגוף, גם טראומה יכולה להגליד. לנפש שלנו יש את היכולת להחלים, להתגבר על פגיעה ולשקם את עצמה. אולם לא תמיד יש לנו את הכלים לעשות זאת בעצמנו, ללא עזרה חיצונית. מטפל מקצועי יכול לתת לנו את הכלים להתגבר על הטראומה, ולספק את המצע המתאים ביותר לשיקום

אנו ממליצים להשאיר פרטים באתר ולקבל הצעות ממספר מטפלים הקרובים לביתכם

השם שלך (חובה)

הדואר האלקטרוני שלך (חובה)

פלאפון(חובה)

עיר מגורים (חובה)

אבקש שיפנו אלי:
 פסיכולוג מאמן אישי שניהם