הפרעות אכילה

הפרעת אכילה היא הפרעה נפשית שמתבטאת בהרגלי אכילה לקויים, ויכולה להוביל לנזקים קשים, גופניים ונפשיים, ואפילו למוות. שכיחותן של הפרעות אכילה גבוהה יותר בקרב נשים מאשר גברים, והיא נפוצה במיוחד בקרב נערות צעירות – כ-85% אחוז מהנערות המתבגרות עלולות לפתח הפרעות אכילה בשלב כלשהו בין גיל 12 לגיל 18. הפרעות אכילה הן דבר שאין להקל בו ראש – במידה ואדם קרוב אליכם סובל מהפרעת אכילה, יש להפנות אותו בדחיפות לקבלת טיפול מתאים.

סוגים של הפרעות אכילה:apple-15687_1920

  1. אנורקסיה נרבוזה – מחלה שמאופיינת בהרעבה עצמית וירידה משמעותית במשקל הגוף, ופעמים רבות גם בפעילות ספורטיבית כפייתית.
  2. בולימיה נרבוזה – מחלה שמאופיינת בהקאות או שימוש בחומרים משלשלים, ומלווה בהתקפי זלילה. בשל התקפים אלה, אצל אנשים שסובלים מבולימיה לא תמיד תובחן ירידה במשקל, ולעיתים אף עלייה.
  3. השמנת יתר – עודף משקל בשל אכילה מופרזת וכפייתית.

מהו המקור להיווצרותן של הפרעות אכילה?

הפרעות אכילה מתבטאות במערכת יחסים בעייתית עם אוכל, אך הן אינן בהכרח קשורות באופן ישיר למזון. לעיתים קרובות המקור להפרעה יכול להיות חוסר שביעות רצון מהמראה החיצוני, במיוחד כאשר מדובר בנשים צעירות. אולם, איך ניתן להסביר את התופעה, לפיה נשים רזות (או גברים רזים) ממשיכות להרעיב את עצמן באופן קבוע? במחקר הפסיכיאטרי כבר מכירים היום בכך שלהפרעות אכילה יש בסיס נפשי ורגשי חזק מאד. המקור יכול להיות חוסר תשומת לב, ערך עצמי נמוך, קשיים חברתיים, השפעות סביבתיות (כדוגמת טלוויזיה ומגזינים), ועוד.

איך מטפל יכול לעזור במקרה של הפרעות אכילה?

קל לטעות בכל הקשור להפרעות אכילה, בעיקר בשל חוסר המודעות להשלכותיהן, ונטייה של הסובלים מהפרעות אכילה להכחשה ופרפקציוניזם. אך אין לטעות – הפרעות אכילה הן הפרעות נפשיות קשות, ותוצאותיהן יכולות להיות הרסניות. במקרה של אדם הסובל מהפרעות אכילה, טיפול אצל איש מקצוע הוא פתרון הכרחי, מכיוון שבידי המטפל קיימים הכלים להתמודדות עם הבעיה וריפוייה.הפרעות אכילה

לא פעם חוסר ביטחון עצמי מתקיים בבסיסה של הפרעת האכילה ויש יחד עם טיפולים ישירים בבעיית האכילה להתמודד עם חוסר הביטחון, ישנן דרכים רבות לשפר את הביטחון העצמי, ניתן כאן לקרוא על 10 צעדים פשוטים להעלאת הביטחון העצמי.

אנו ממליצים להשאיר פרטים באתר ולקבל הצעות ממספר מטפלים הקרובים לביתכם

השם שלך (חובה)

הדואר האלקטרוני שלך (חובה)

פלאפון(חובה)

עיר מגורים (חובה)

אבקש שיפנו אלי:
 פסיכולוג מאמן אישי שניהם